top of page

Статті

Поиск
  • Фото автораBogdan Rudenko

Чи чекати в гості інспекторів Держпраці малому бізнесу?

Обновлено: 9 янв. 2019 г.

Про існування державного контролю за дотриманням законодавства про працю знає будь-який роботодавець, проте малий бізнес не дуже потерпав до цього часу від візитів інспекторів. Що змінилось з прийняттям заходів «спрямованих для поліпшення бізнес клімату» від Уряду нашої держави і чому інспектор з праці неодмінно завітає до вас найближчим часом в матеріалі нижче.

Розпорядженням КМУ від 05.09.2018 р. № 649-р затверджено комплексні заходи, спрямовані на детінізацію ринку праці в Україні. Розпорядженням передбачено проведення Держпраці, ДФС України, Пенсійним фондом, Національною поліцією, іншими центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування спільних комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин з найманими робітниками.


Урядові нововведення

Розпорядженням КМУ від 05.09.2018 р. № 649-р затверджено комплексні заходи, спрямовані на детінізацію ринку праці в Україні.

Уряд доручив Державній службі з питань праці, ДФС, Пенсійному фонду України, Національної поліції, іншим центральним органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування провести:

комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення; Органи Державної фіскальної служби, в межах своїх повноважень, перевіряють правильність і повноту нарахування та сплати податків і зборів (в тому числі, Єдиного соціального внеску) та регулярно обмінюються інформацією з органами Держпраці. Отже тепер органи державної влади, в першу чергу ДФС та ПФУ будуть передавати інформацію Держпраці.


Що треба враховувати

Отже, якщо ви бажаєте уникнути сумної участі порушників й не допустити накладення штрафів чи, тим більше, порушення кримінальної справи, до перевірок державних інспекторів праці необхідно підготуватися заздалегідь.

Під час проведення позапланової перевірки з’ясовують лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням їх у направленні на проведення перевірки.

Зверніть увагу, що, на відміну від планових, позапланові перевірки здійснюються без попереднього повідомлення про них суб’єкта господарювання — його достатньо лише ознайомити з підставою проведення позапланової перевірки безпосередньо перед її проведенням та надати йому копію відповідного направлення. Отже найближчим часом до підприємств завітають представники контролюючих органів, відносно яких уже сформований список позапланових перевірок

Щодо строків проведення, то планова перевірка не може тривати понад 15 робочих днів, а позапланова — 10 робочих днів (для суб’єктів малого підприємництва — 5 чи 2 робочих днів відповідно), якщо тільки інше не передбачено законом. Продовження строку як планової, так і позапланової перевірки не допускається.

Періодичність проведення планових перевірок, пов’язаних з державним наглядом (контролем) у сфері додержання вимог законодавства про працю, складає:

• для підприємств з незначним ступенем ризику — не частіше ніж один раз на три роки;

• для підприємств із середнім ступенем ризику — не частіше ніж один раз на два роки;

• для підприємств з високим ступенем ризику — не частіше ніж один раз на рік.


Зверніть увагу

Під час проведення позапланової перевірки з'ясовують лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, це має бути зазначене у направленні на проведення перевірки.

Найбільш ризиковими сферами діяльності щодо використання неоформленої зайнятості є:

1. Будівництво.

2. Охоронна діяльність.

3. Сільське господарство.

4. Лісове господарство.

5. Рибне господарства.

6. Громадське харчування.

7. Сфера послуг, у т. ч. з перевезень вантажів та пасажирів.

Інспектори Держпраці прийдуть на підприємство з інспекцією, отримавши від ПФУ інформацію про:

• роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімальної;

• роботодавців, у яких відносно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;

• роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20 і більше відсотків;

• працівники, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами у одного роботодавця понад рік;

• роботодавців, у яких відносно працівників немає нарахувань заробітної плати у звітному місяці (відпустка без збереження заробітної плати без дотримання вимог Кодексу законів про працю України та Закону України «Про відпустки»);

• роботодавців, у яких протягом року не проводилася індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;

• роботодавців, у яких 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правових договорів;

• роботодавців з чисельністю 20 і більше працівників, у яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків робітників. Відповідальність за порушення трудового законодавства.

Інспектори праці проводять інспекції на підставі інформації, отриманої від ДФС та її територіальних органів про:

• невідповідність кількості працівників роботодавця обсягами виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників по відповідному виду економічної діяльності;

• факти порушення законодавства про працю, виявлених в ході здійснення контрольних повноважень;

• фактах здійснення господарської діяльності без державної реєстрації в порядку, встановленому законом;

• роботодавців, що мають заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, що перевищує мінімальний страховий внесок за кожного працівника.


Враховуючи що штрафи Держпраці можуть сягати 372 300 грн за кожного працівника, щодо якого скроєно порушення, простіше попередити профілактичними заходами, ніж потім працювати з обставинами, що вже склались.


2 просмотра0 комментариев
bottom of page